Boros élmények és akik a borok mögött vannak

BorYssza Krónika

BorYssza Krónika

Tradicionális szekszárdi kóstoló egy kis csavarral

Szeleshát Pince oroszlános logó titka

2024. augusztus 06. - László Vágó

Talán már néhányszor említettem J. A Szekszárdi borvidék az egyik nagy kedvencem. Többször ellátogattunk Szekszárdra. Igyekeztem és igyekszem minden lehetőséget kihasználni szekszárdi borok kóstolására. Valahogy úgy hozta a sors, hogy a Szeleshát Szőlőbirtok és borai kimaradtak eddig. Ezért nagy örömömre szolgált, amikor szembejött velem a Szeleshát Szőlőbirtok ajánlata a Tradícionális szekszárdi kóstoló a Szeleshát Pincében. Nem haboztam és jelentkeztem. Előre jelzem nem bántam meg. Nagyszerű élményben volt részem mind a Szeleshát borok, mind Rosta Krisztina a Szeleshát Pince borásza előadása jóvoltából. KÖSZÖNÖM!

Van még egy nosztalgikus apropója a kóstolónak, pontosabban a helyszínnek. Korábban részt vettünk egy kóstoló sorozaton, melynek a helyszíne megegyezett a mostani Szeleshát kóstolónak helyet adó pincével. Az itteni események meghatározó élmények voltak boros életünkben. Ezekről a kóstolókról most nem számolók be. Azonban néhány fényképpel igyekszem bemutatni a helyszínt és az eseményeket.

Tehát a Szeleshát Szőlőbirtok kóstolója Budafokon, a Dézsmaház utcában. A címben a Szeleshát Pince mellett izgalmasnak találtam a tradicionális jelzőt is. Egyikben sem csalódtam. Tényleg hagyományos kóstolón vehettem részt. Nem volt semmi divatos boros attrakció, pl. Pét-Nat, borkoktél, tutti-frutti rozé, stb.. Csak Szekszárd, ahogy én szeretem. Egy kis csavar, melyet becsempészet Krisztina, azok a fehér borok voltak. Azonban a fehér boros tételek nem zavartak, talán csak színesebbé tették a kóstolt borsort. Jól megkomponált sor volt.
Szeleshát Szőlőbirtok oroszlános logójának titka, ami tulajdonképpen nem is igazi titok. Az egyik tulajdonos kisfia két évesen még nem tudta kimondani, hogy oroszlán. Amikor mondták neki, mennek a pincébe a saját kétéves nyelvén mondta hogy oroszlán. Ezt a pincekapu kopogtatóján látta. Ebből lett a Szeleshát Pince oroszlános lógója

A családi vállalkozás 2000-ben alakult a Nyéki hegyen és jelenleg 55 hektáron gazdálkodik és minden szőlőt maga termel meg. Kivéve a Királyleánykát. De már ezen is dolgoznak. Főleg kékszőlővel foglalkoznak. Mivel a tulajdonosok kertészmérnökök, zöldségmag termelők voltak először kápia paprika termesztésében gondolkodtak. Később átnyergeltek a szőlőtermelésre. Aztán elkapta őket Szekszárd szelleme és a környék boros sikerei és 2006-ban váltottak. Belevágtak a szőlőtermelés mellett a borkészítésbe is. Kiderült, a helyes utat választották. Jelenleg már 25 fős csapat dolgozik a szőlészeti-borászati ágazatukban. Egyik fontos tagja Rosta Krisztina, aki bemutatta nekünk Szeleshát Pince szekszárdi borait sok-sok érdekes történettel fűszerezve.

Kóstolt tételek

szolobirtok_terkep.jpg
1. Jáde Királyleányka 2023
Reduktív technológiával készült száraz fehérbor. Halvány ragyogó sárga színű. Közepes intenzitású illatos, mezei virágos illatok és gyümölcsök jellemzik. Ízében egy kicsit más jelleget mutat. A mezei virágok sem tűnnek el és a gyümölcsös aromák is beleolvadnak az összhangba. Savak csak kiemelik a bor harmóniáját.
Értékelésem: 6+ pont

Nemes rizling 2023
Reduktív módon készült 100%-ban Olaszrizling. Régebben az Olaszrizlinget Nemes Rizlingnek is nevezték. Ennek hagyományát őrizték meg Szeleshát Pince borkészítői. A szőlőt különböző dűlőkből szüretelték. A völgy mélyei dűlők adták a savakat és az ásványosságot. A fentebb elhelyezkedő dűlőkből jöttek az ízek. Intenzív gyümölcsös és virágos illatok jellemzik. Ízében mindent megkapunk, amit az illat ígért. Íz aromáiban inkább már a gyümölcsösség dominál. Szép savai segítenek a gyümölcsök frissességének kiemelésében. Jó ívású, kellemes asztali bor.
Értékelésem: 7+ pont
3. Tekenővölgyi Kékfrankos Rosé 2023
Tekenővölgy dűlő a szőlőbirtok legmélyebb területe kékfrankos szőlővel. Főleg a rosé bornak van fenntartva. Már színében sem hagyományos rosé. Besorolása ellenére halvány rubin színben mutatja magát. Illatában közép intenzív fűszeresen gyümölcsök dominálnak. Ízében vibráló savak és gyümölcs aromák jellemzik. Kellemes, frissítő, jó ívás bor az év minden napjára. Akár lehetne siller is. Szerintem közelebb van a sillerhez mind testességében, mind ízében.
Értékelésem: 7+ pont
4. Kadarka 2022
A szüretet követően nyitott kádakban tartják folyamatos csömöszölés mellett. Préselés után tartályban pihentetik, hordóban érlelik. Közepes rubin szín világított ki a poharamból. Ízében intenzív gyümölcsösen fűszeres illatok csábítanak ívásra. Ízében egy gyümölcsbomba fűszeres felhanggal. A szép savak tovább növelik a bor harmóniáját, komplexitását. Egy tipikus Szekszárdi Kadarka, ahogy én szeretem.
A szekszárdi öregek azt vallják – „a Kadarkát behűtve a diófa alatt kell fogyasztani”.
Értékelésem: 9+ pont
5. Tábornok 2017
Szekszárdon 2017 egy különleges, nagy évjárat volt, amikor is hosszan érlelhető csúcs vörös borok születtek. Ebből természetesen a Szeleshát borai sem maradhattak ki. A szőlőt 2006-ban telepítették. Magyar zempléni és mecseki tölgyfa hordóban érlelték. 100% Kékfrankos. Közép mély rubin színben pompázik. A pohárban megforgatva is már mutatja a bor testességét, ahogy kapaszkodik a pohár falára és lomhán csordul alá. Ízében jönnek a jellegzetes Kékfrankos aromák, ahogy egy nagy borhoz illik. Azt gondolom, már most is nagyon jó állapotban. Azonban van benne még fejlődési potenciál. Néhány év múlva jó lenne újra kóstolni.
Értékelésem: 8 pont
6. Bikavér 2019
Mély rubin színű. Falra kapaszkodó és lomhán lecsorgó. Intenzív gyümölcsös és fűszeres illatok jellemzik. Kékfrankos többségű házasítás, mely kiegészül Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon és Kadarka szőlőkkel. Ízében komplex, harmonikus íz kavalkád dominál. Szép, kiegyensúlyozott savak jól összetartják a bort. Az ízék harmóniáját kiegészíti egy kellemes, lágy tannin. Hosszú fűszeresen gyümölcsös, tanninos lecsengéssel búcsúzik.
Értékelésem: 8+ pont

Én diófa nélkül is nagyon élveztem a Kadarkát és az összes szekszárdi tételt.

Magyar bort inni élvezet, magyaroknak dicsőség!

Vágó László
független borélmény szakíró
vagolaszlo_488704_100.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://boryssza.blog.hu/api/trackback/id/tr5018461543

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása